Aktualności

11-02-2009Witamy w Fabryce Przyszłości!

Fot. P. Piosik
Trwają przygotowania do uruchomienia kolejnej Fabryki Mebli na Żywo. Jej tegoroczna edycja poświęcona została produkcji mebli przeznaczonych do jadalni a podstawowym surowcem będzie tym razem drewno lite. Na zwiedzających Fabrykę czeka szereg niespodzianek oraz inspiracji.

 

 

Fabryka Mebli na Żywo to prezentacja najnowocześniejszych sposobów produkcji mebli, która zdążyła już zdobyć rozgłos w kraju i zagranicą. W ubiegłym roku wydarzenie dedykowane było produkcji mebli skrzyniowych. Wówczas wykonane zostały kuchnie - korpusy i fronty.

 

W tym roku, obok mebla skrzyniowego - szafki przeznaczonej do jadalni, produkowane są meble szkieletowe - stół i krzesło. Procesy produkcyjne towarzyszące wykonaniu tego rodzaju mebli warunkują zestawienie parku maszynowego o zdecydowanie bardziej uniwersalnym charakterze, pozwalającego na pewną elastyczność w procesie produkcji. Pozwoli to na wykonanie mebli o różnorodnych płaszczyznach i kształtach.

 

 

Co nowego?


Nowością w tegorocznej edycji Fabryki Mebli jest pokazanie technicznego przygotowania produkcji. Do tego celu służyć będzie zlokalizowane na terenie prezentacji  Biuro Badawczo-Rozwojowe składające się z działu konstrukcyjnego i działu rozwoju produktu, nad którym opiekę merytoryczną sprawuje profesor Jerzy Smardzewski z Katedry Meblarstwa Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

 

- Obszar badawczo-rozwojowy, za który odpowiadam, poprzez nowoczesne narzędzia projektowania i inżynierii produkcji ma na celu szybkie i szczegółowe przygotowanie parametrycznej dokumentacji projektowej, konstrukcyjnej i technologicznej w zintegrowanym środowisku informatycznym skonfigurowanym na projektowanie współbieżne, przeanalizowanie stateczności, sztywności i wytrzymałości projektowanych mebli jako modeli wirtualnych, kontrolę jakości wytworzonych prototypów przy pomocy technologii skaningu w tym,  porównanie zgodności geometrycznej i wytrzymałościowej modeli koncepcyjnych z wyprodukowanymi prototypami. W wielu przypadkach praca biura w fabryce ogranicza się do opracowania dokumentacji w formie rysunków 2D, tymczasem my zajmiemy się szybkim prototypowaniem, idealnym dla tworzenia produktów personifikowanych (dyskretnych, kastomizowanych), tworzonych na indywidualne zamówienie klientów -  rolę Uniwersytetu Przyrodniczego komentuje profesor

 

- Systemy projektowania odwrotnego, pozwalają na podstawie absolutnych pomiarów kształtu obiektu trójwymiarowego: sporządzić jego model numeryczny (wirtualny), pełną dokumentację konstrukcyjną (CAD), sterować poprzez maszyny CNC proces wytwórczy (CAM) lub umożliwić wykorzystanie szybkiego prototypowania (rapid prototyping). W projekcie wykorzystane zostaną metodyki pomiaru i kalibracji kształtu obiektów 3D, konwersji chmury punktów pomiarowych do formatów kompatybilnych z systemami CAD/CAE/CAM.

 

Przeprowadzone będą pomiary i analizy błędów projektowych dla przykładowych produkowanych mebli. Wirtualne projektowanie i analiza konstrukcji mebli a także wykorzystanie metodyki projektowania odwrotnego (ang. reverse engineering – przyp.red.)  łatwo pokazuje, że projektowany mebel jest bezpieczny.

 

Kompleksowa oferta
Tegoroczna Fabryka Mebli jest wydarzeniem, ukazującym pracę nad produkcją mebli od samego początku: projektu, wyboru technologii poprzez dobór parku maszynowego aż po wykonanie finalnego produktu. Urządzenia pomiarowo-badawcze dostarczy Fabryce ITA Polska (skaner 3D) a system komputerowy Topsolid - firma TopSolution. Natomiast partnerami Fabryki na obecnym etapie przygotowań, udostępniającymi maszyny do parku maszynowego są: Penny Dobroszyce, Arkus, Homag, IMA, ITA, Italcomma, SCHELLING, SCM, SIA Abrasives oraz Weinig. Zastosowane w Fabryce technologie pozwalają na zaangażowanie szerszej gamy surowców, a zatem obok płyty wiórowej, która była podstawą produkcji mebli w ubiegłym roku, użyte zostaną okleiny naturalne, sucha tarcica obrzynana, klejonka i sklejki


Udział w Fabryce Mebli jest sporym wyzwaniem dla Uniwersytetu Przyrodniczego. To jego pracownicy, w porozumieniu z koordynatorami projektu ze strony MTP, wytypowali realizowany w Fabryce projekt mebla, łączący formę opartą na najnowocześniejszych trendach wzorniczych z ergonomią i najnowszymi rozwiązaniami konstrukcyjno-technologicznymi.


- Nasz debiut w Fabryce Mebli to sprawdzian efektywności prac studentów, ich przygotowania do zawodu, opartego nie tylko na czystej teorii. To zderzenie doświadczeń edukacyjnych z praktyką - komentuje prof. Smardzewski.


Forma i funkcja

Fabryka Mebli realizuje najlepszy projekt studenta IV roku Meblarstwa, Przemysława Myszkowskiego.


- Moja praca jest splotem przypadku i natchnienia. Poszukiwałem mebla użytkowego, który będzie zgodny z obowiązującymi kanonami wzorniczymi i jednocześnie będzie dawał pewną dowolność w jego użytkowaniu - ocenia Myszkowski - Oczywiście, nie tylko forma, która zwykle najbardziej rzuca się w oczy, jest najważniejsza. Projekt w ogromnej mierze zdeterminowała funkcjonalność i ergonomiczność mebla oraz technologia produkcji. Wydaje się, że projektant posiadający wiedzę techniczną ma dziś dużą przewagę, ponieważ może tak modyfikować projekt wyjściowy, by jego ostateczne wykonanie było zgodne z nowoczesnymi technologiami.

Poznańskie targi DREMA i FURNICA, dzięki tak niezwykłym projektom, jak Fabryka Mebli na Żywo, są miejscem, gdzie z powodzeniem wyobrazić sobie można sposób funkcjonowania zakładu produkcji mebli przyszłości.

 

www.drema.pl


wstecz
Copyright © 2004-2016 tartaki.com.pl Wszystkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.