Za główne atuty Swarzędza, przez wielu nazywanego „sypialnią Poznania”, uznaje się bliskość terytorialną stolicy Wielkopolski i dobre połączenie komunikacyjne, które decyduje o szczególnym miejscu gminy w aglomeracji poznańskiej. W dalszej kolejności wymienia się tradycje meblarskiego rzemiosła i potencjał przedsiębiorstw zlokalizowanych w regionie.
Statystycznie rzecz ujmując – w opinii Julitty Maciejewskiej-Walczak, która obecnie prowadzi firmę doradczą – liczba firm meblowych w Swarzędzu i okolicach oraz osób pracujących w branży mocno spadła w ciągu ostatnich 10 lat.
„Duży w pływ miała na to likwidacja zakładów Swarzędz Meble i później upadłość tej firmy” – argumentuje Julitta Maciejewska-Walczak.
–
„W gminie jest zaledwie kilka dużych i nowoczesnych zakładów, które stawiają na rozwój. Dominują mikroprzedsiębiorstwa zatrudniające 1-2 pracowników, które skupiają się na obsłudze klienta detalicznego. Tak więc stwierdzenie, że Swarzędz to zagłębie meblarskie jest dzisiaj trochę na wyrost. Jednak wśród Polaków – i nie tylko – Swarzędz to nadal miejsce najsilniej kojarzone z dobrym meblarskim rzemiosłem. I to jest ten najważniejszy potencjał gospodarczy regionu.”
O trudnych momentach w historii Swarzędza Julitta Maciejewska-Walczak stara się nie myśleć. Wierzy, że to czas przeszły i meblarstwo swarzędzkie wróci do świetności.
„Najlepsze momenty w historii Swarzędza w okresie powojennym to rozkwit Swarzędzkich Fabryk Mebli w latach 80. i 90.” – przypomina Julitta Maciejewska-Walczak.
– „W tamtych latach to była wizytówka polskiego meblarstwa – kuźnia kadr i talentów.”
Nie można tu nie wymienić dwóch kultowych postaci, które przyczyniły się do rozwoju i promocji swarzędzkiego meblarstwa.
Antoni Tabaka był prekursorem produkcji mebli na skalę masową, założycielem pierwszej w Polsce zmechanizowanej fabryki mebli. Z kolei
Andrzej Pawlak to postać wielkiego formatu – dyrektor Swarzędzkich Fabryk Mebli i pierwszy prezes Zarządu SFM – blisko 30 lat pracował w Swarzędzkich Fabrykach Mebli – doprowadził do ich rozkwitu i prywatyzacji.
Więcej w najnowszym wydaniu miesięcznika „BIZNES meble.pl”.
Zainteresowanych otrzymaniem czasopisma w formie elektronicznej zapraszamy do zapisania się na listę mailingową TUTAJ